شنبه, 25 فروردين 1403   4. شوال 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

برنامه‌ی مناسبتی نوروز؛ ویژه‌ی 13 تا 15 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: متبرک ساختن سال جدید با دعا و صدقه برای امام زمان

با اهتمام: سارا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

 

گروه سنی: 13 تا 15 سال (هفتم تا نهم متوسطه)

 

متن محتوا با عنوان «بهترین کار هنگام تحویل سال»

خب، دیگر چند روز بیشتر به شروع سال جدید نمانده.

حال و هوای روزهای آخر سال، با بقیه‌ی روزها فرق می‌کند. همه در تلاش و تکاپو هستند تا کارهای نیمه تمام‌شان را تمام کنند و با خیالی راحت یک سال خوب و پر از موفقیت را آغاز کنند.

مادرها مشغول خانه تکانی و تمیز کردن سوراخ سنبه‌های خانه هستند تا نکند سال جدید با گرد و خاک و کثیفیِ به جا مانده از سال گذشته شروع شود. پدرها هم معمولا درگیر حساب کتاب‌های آخر سال و انجام کارهای عقب افتاده هستند که سال جدید را با شرایط بهتری برای خانواده شان شروع کنند.

گاهی وقت‌‌‌‌ها این تلاش‌‌‌‌ها  و بدو بدوها تا آخرین دقایق قبل از سال تحویل هم ادامه دارد. چون همه دل شان می‌خواهد موقع سال تحویل که می‌شود همه چیز مرتب و آماده‌ی ورود به سال جدید باشد.

معمولا خانواده‌‌‌‌ها در دقایق پایانیِ سال، دور سفره هفت سین کنار هم می‌نشینند، به تیک تاک ساعت گوش می‌دهند و با هزار امید و آرزو دعا می‌کنند.

بعضی از خانواده‌‌‌‌ها هم دوست دارند هنگام تحویل سال در یک مکان متبرّک مثل حرم امام رضا یا حرم حضرت معصومه باشند. چرا که این مکان‌‌‌‌ها شرافت خاصی نزد خدا دارند و ما امیدواریم اگر لحظه‌ی تحویل سال در چنین مکان‌هایی حضور داشته باشیم سالی پر از خیر و برکت برای‌‌‌مان رقم بخورد و دعاهای‌‌‌مان به اجابت نزدیک‌تر شود.[1]

خب طبیعتا هرکس سعی می‌کند تا بهترین دعاها و خواسته‌‌‌‌ها را در آن لحظات از خدا داشته باشد.

مثلا

-    کسی که بیمار است یا عزیزی از نزدیکانش مریض است اول از همه سلامتی را از خدا طلب می‌کند.

-    کسی که گرفتاری و مشکل خاصی دارد، برای رفع آن دعا می‌کند.

-    کسی هم که درگیر این مشکلات نیست، برای اینکه سال جدید پر از اتفاق های خوب باشد، دعا می‌کند.

 

اما بهترین دعایی که می‌توان در چنین لحظاتی کرد، چیست؟

-   اینکه من و خانواده‌ام در سال جدید سلامت باشیم، خواسته‌ی بسیار ارزشمندی است؛ اما از این موضوع، ارزشمندتر این است که نه تنها من، بلکه همه‌ی مردم جهان در سلامت باشیم.

-    اینکه مشکلات و ناراحتی‌های من رفع شود، موضوع مهمی است؛ اما از این مهم‌تر، این است که هیچ کس در هیچ کجای دنیا هیچ مشکل و گرفتاری‌ای نداشته باشد.

-    اینکه سال جدید برای من و خانواده‌ام پر از موفقیت و خوشی باشد، اتفاق خیلی خوشایندی است؛ اما از این بهتر این است که همه‌ی مردم جهان طعم شادی و رضایت و خوشبختی و امنیت را بچشند.

 

بچه‌ها؛ موقع تحویل سال که در کمال آرامش در کنار خانواده‌‌‌مان دور سفره‌ی هفت سین نشسته‌ایم، بسیاری از مردم جهان در جنگ و خون و وحشت به سر می‌برند. چه بسیار بچه‌هایی که در همان لحظات، یتیم می‌شوند؛ و چه بسیار مادرانی که سال جدید را با داغ فرزندشان شروع می‌کنند.

همان موقع که ما چشم به تلویزیون دوخته‌ایم تا ببینیم کِی صدای توپ تحویل سال را می‌شنویم، عده‌ای در بیمارستان نگران چشم به مریض‌شان دوخته‌اند تا ببینند آیا نفسش برمی‌گردد یا نه.

آیا می‌توان دعایی پیدا کرد که با اجابتش همه‌ی این گرفتاری‌‌‌‌ها برای همیشه از بین برود و هیچ کس هیچ وقت در هیچ کجا غمگین و گرفتار نباشد؟

بله.

من آن دعا را بلد هستم.

{مربی روی تخته بنویسد:}

«خدایا ظهور امام زمان‌‌‌مان را برسان»

این دعا (یعنی دعا برای اینکه امام زمان زودتر ظهور کند) دعایی است که با اجابت آن، نه تنها گرفتاری های خودمان و خانواده و دوستان‌‌‌مان حل می‌شود، بلکه همه‌ی مشکلات همه‌ی مردم جهان برطرف می‌شود. آن هم نه فقط برای یک روز بلکه تا همیشه‌ی دنیا.

وقتی امام زمان‌‌‌مان ظهور کند، دیگر نه غمی می‌ماند، نه گرفتاری ای. نه فقری در کار است، نه بیماری‌ای. نه جنگی وجود دارد، نه ناامنی و نگرانی‌ای.

اگر می‌خواهید هنگام سال تحویل دعا کنید، بیایید بهترین دعای ممکن را بکنید. بیایید دعا کنیم همه‌ی دنیا برای همیشه عید باقی بماند. بیایید ظهور امام زمان را طلب کنید تا نه تنها گرفتاری و مشکل و حاجت شخصی‌‌تان برطرف شود، بلکه همه‌ی مشکلات همه‌ی مردم جهان حل شود.

بچه ها؛ حواس‌‌تان باشد خدا دعایی را که در حق دیگران می‌کنیم زودتر از دعایی که در حق خودمان می‌کنیم، به اجابت می‌رساند. تازه برای ما هم که برای دیگری دعا کرده ایم، پاداش ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.[2]

پس اگر به جای اینکه فقط برای خودمان و مشکلات‌مان دعا کنیم، به نیت حل گرفتاری همه‌ی مردم جهان برای ظهور منجی دعا کنیم، نه تنها گره از مشکلات خودمان برداشته می‌شود، بلکه نجات بقیه را هم جلو انداخته‌ایم.

درست است که خداوند هر وقت که اراده کند، حضرت مهدی را به نجات زمینیان می‌فرستد؛ اما در این اتفاق، درخواست مردم خیلی تاثیر دارد. اگر مردم، آمدن منجی را از خدا بخواهند، خدا ظهور حضرت را نزدیک می‌کند؛ اما اگر هرکس به فکر خودش و زندگی اش باشد و بودن و نبودن امام زمان برایش تفاوتی نداشته باشد، خداوند ظهور منجی را به دورترین زمان ممکن می‌اندازد. پس دعای من، دعای شما و دعای همه‌ی مردم جهان در زمان ظهور تاثیر دارد.[3]

بیایید امسال‌مان را با دعا برای سلامتی و ظهور نجات بخش عالمیان متبرّک کنیم.

بیایید امسال به امام مهربان‌مان که نه فقط موقع تحویل سال، بلکه همیشه به یاد ماست، نشان دهیم ما هم ایشان را دوست داریم و برای آمدنش لحظه شماری می‌کنیم.

کاش عید واقعی – یعنی روزی که امام زمان از غیبت بیرون می‌آیند و همه‌ی رحمت و برکت را با خود می‌آورند – زودتر بیاید. همان روزی که همه‌ی همه‌ی مردم جهان در کنار امام مهربان‌شان، شاد و سلامت و در امنیت هستند.

با دعای ما، تک تک ما، این اتفاق ان شاءالله زودتر می‌افتد.

پس قرار ما سر سفره‌ی هفت سین، موقع تحویل سال، دعا برای سلامتی و ظهور امام زمان .

مطمئن باشید بچه ها، وقتی شما به امام مهربان‌‌‌مان توجه کنید و اولین دعای سال‌‌تان را به سلامتی و ظهور ایشان اختصاص دهید، این امام مهربان هم توجه ویژه‌ای به شما خواهند داشت. ایشان هم برای شما و موفقیت‌‌تان دعا خواهند کرد.    چه سالی بشود سالی که دعای حجت خدا همراه‌‌تان باشد. به نظرتان دعای شما در حق خودتان به اجابت نزدیک تر است یا دعای بهترین بنده‌ی خدا در حق شما؟!

راستی؛ یک نکته‌ی مهم دیگر هم یادتان بدهم که خیلی در اینکه سال پیش روی‌‌تان سال خوب و پر از اتفاق های خوب باشد، تاثیر دارد.

اینکه موقع تحویل سال، صدقه کنار بگذارید. صدقه بلا و گرفتاری را از زندگی‌‌‌مان دور می‌کند. بهتر است صدقه‌تان اول به نیت سلامتی امام زمان و بعد سلامتیِ خودتان و خانواده‌‌تان باشد. چون همانطور که گفتم وقتی شما توجه و محبت‌تان را نسبت به مهربان ترین و کریم ترین بنده‌ی خدا یعنی امام زمان نشان بدهید، ایشان هم توجه ویژه ای نسبت به شما خواهند داشت.

اگر زرنگ باشید این کار را نه تنها فقط موقع تحویل سال، بلکه تمام روزهای سال جدید انجام می‌دهید. یعنی هر روزتان را در سال جدید با دعا برای ظهور و صدقه برای سلامتیِ امام مهربان‌‌‌مان آغاز می‌کنید تا توجه و کمک ویژه‌ی ایشان را به زندگی‌‌تان جلب کنید.
www.mohammadivu.org.MOHR

 

 

 

 

 


[1] برای آشنایی با مکان‌ها و زمان‌هایی که دعا به اجابت نزدیک‌تر است می‌توانید به درسنامه دعا ، خصوصا درس‌های نهم و دهم در پایگاه علمی فرهنگی محمد (ص) مراجعه فرمایید.

[2] سریع‌ترین دعا نسبت به اجابت، دعایی است که در حق خواهر و برادر دینی‌مان صورت گیرد. خداوند متعال نه تنها آن دعا را به سرعت مستجاب می‌کند، بلکه به دعاکننده هم دو برابر آنچه در حق دیگری دعا کرده بود، عطا می‌فرماید. امام باقر علیه السلام می‌فرمایند: "أَسْرَعُ الدُّعَاءِ نُجْحاً لِلْإِجَابَةِ دُعَاءُ الْأَخِ لِأَخِیهِ بِظَهْرِ الْغَیبِ یَبدَأ بِالدُّعاءِ لِاَخِیهِ فَیَقولُ لَهُ مَلَکٌ مُوَكَّلٌ بِهِ آمِینَ وَ لَکَ مِثلَاهُ" یعنی: سریع‌ترین دعایی كه موفق به اجابت می‌شود، دعای برادری برای برادرش (برادر دینی‌اَش) در غیاب او است. هنگامی که دعا برای برادرش را آغاز می‌کند، ملک موکل به آن دعا آمین می‌گوید و [به دعاکننده می‌گوید] برای تو دو برابرش هست: بحارالانوار، ج 90، ص 387.

[3] امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: "فَلَمَّا طَالَ عَلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ الْعَذَابُ ضَجُّوا وَ بَكَوْا إِلَى اللَّهِ أَرْبَعِینَ صَبَاحاً فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَى مُوسَى وَ هَارُونَ عَلَیهِمَا السَّلَامُ یخَلِّصُهُمْ مِنْ فِرْعَوْنَ فَحَطَّ عَنْهُمْ سَبْعِینَ وَ مِائَةَ سَنَةٍ قَالَ وَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عَلَیهِ السَّلَامُ هَكَذَا أَنْتُمْ لَوْ فَعَلْتُمْ لَفَرَّجَ اللَّهُ عَنَّا فَأَمَّا إِذْ لَمْ تَكُونُوا فَإِنَّ الْأَمْرَ ینْتَهِی‏ إِلَى‏ مُنْتَهَاه‏‏" یعنی: وقتی عذاب بر بنی اسراییل طولانی گردید، چهل روز به درگاه خداوند گریه و ناله کردند. پس خداوند به موسی و هارون وحی فرمود که آنها را از دست فرعون خلاص کند. این در حالی بود که از چهارصد سال، یکصد و هفتاد سال باقی مانده بود (خداوند به دعای بنی اسراییل از آن یکصد و هفتاد سال صرف نظر فرمود) ... اگر شما شیعیان نیز چنین تضرّع و زاری نمایید، خداوند فرج ما را می‌رساند ولی اگر دست روی دست بگذارید، امر ظهور به انتهای زمان خود می‌رسد: بحارالانوار، ج 13، ص 140.

 

 

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:570
این هفته:این هفته:464
در مجموع:در مجموع:7130972
Center
Pagerank