شنبه, 26 خرداد 1403   8. ذی الحجه 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«جرج زکی حاج »: یاد حسین، جاودانه چون آیات الهی

 

گردآوری و تلخیص: آذر طاهری (کارشناس ارشد برق ؛   این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

برگرفته از کتاب «پدر، پسر، روح القدس»[1]

 

« جرج زکی حاج»، نویسنده و شاعر معاصر مسیحی در سال 1950 میلادی در منطقة بعلبکِ لبنان در خانواده­ای اهل شعر و ادب به دنیا آمد. او بعد از اتمام تحصیلات متوسطه در بعلبک و سپس طرابلس تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه لبنان آغاز کرد. وی برای دوره دکتری به دانشگاه سن­ژوزف منتقل شد و بعد از آن دانشنامة دکتری دیگری از دانشگاه لبنان گرفت و در این دانشگاه به تدریس مشغول گردید.

«زکی حاج» از آغاز جوانی به نویسندگی برای نشریات و نقاشی می­پرداخت و شعر نیز از علایق و اشتغالات طبیعی او بود. حدود 23 کتاب شعر و قصه و مقاله از او انتشار یافته که برخی از آنها عبارتند از: «النقد الأسود»، «سيرة لسان الحال»، « صباحات الخميس» و «الصوت المصلوب».

وی قصیده حسین (ع) با نام «يا ابن الکرام» را در سال 2007 منتشر ساخت. متن زیر گزیده‌ای از این قصیده است:

«ای سرور شهادت؛ شعر چه ارزشی دارد اگر حامل پیام ارزش‌ها نباشد ... و با ظلم چه کسی می‌ستیزد، جز سرافرازانی که همچون اهل بیت رسول خدا حیات خود را برای یاری حق وقف کرده‌اند؟ ای حسین ... تو را در میانۀ میدان می‌بینم که چون قهرمانی از بهشت خداوند فراتر از همه آدمیان با شر می‌جنگد و به قدرت ایمان بر آن پیروز می‌شود ... چون شیر در میان‌شان ایستادی و آن گرگان را پس زدی؛ خوشا مرگی چنین که عظمت را از دین وام می گیرد ... آنان دغدغه‌ای جز سلب خلافت نداشتند اما تو  نگران دین بودی. در یک دست شمشیر داشتی و در یک دست قرآن. در تمام روزگار نام تو رمز ایثار و شهادت شد و نام آنان رمز کفر، و ای حسین، امروز یاد تو در دلهای‌مان چون آیات الهی جاودانه است.»[2]

 www.mohammadivu.org.MOHR[1] محمد رضا زائری، «پدر، پسر، روح القدس»، انتشارات خیمه، چاپ پنجم، تابستان 1389.

[2] «پدر، پسر، روح القدس» ص 42 و 74. به نقل از «قصیدة الحسین»، بی‌نا، بیروت، 2006، ص 20.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:210
این هفته:این هفته:87
در مجموع:در مجموع:7219561
Center
Pagerank