شنبه, 26 خرداد 1403   8. ذی الحجه 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

«چیتیک»و«موراتا»: محمد(ص)، پیامبر،‌قاضی‌و‌مشاور‌معنوی‌کل‌جامعه


برگرفته از:
 کتاب «سیمای اسلام»، نوشته‌ی ویلیام چیتیک و ساچیکو موراتا

تحقیق و گردآوری:  آذر طاهری (کارشناس ارشد برق ؛  این آدرس پست الکترونیک توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید )

 

«ویلیام چیتیک»[1]  اسلام شناس و محقق معاصر آمریکایی است. او در سال 1943 میلادی در شهر میل فورد[2]، از توابع ایالت کنتیکت[3] آمریکا و در خانواده‌ای با مذهب پروتستان به دنیا آمد. چیتیک که رشته تاریخ را در کالج وستر، گذرانده بود، برای مطالعات تاریخی در خصوص مشرق زمین و خاورمیانه به لبنان مهاجرت کرد و تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت ادامه داد. او سپس دکترای ادبیات فارسی خود را در دانشگاه تهران دریافت نمود. وی قبل از انقلاب ایران مدتی نیز در دانشگاه صنعتی شریف علوم دینی تدریس کرد. چیتیک هم اکنون استاد گروه مطالعات تطبیقی ادیان دانشگاه استونی بروک[4]  آمریکاست. وی مدتی نزدیک به ?? سال از ویرایشگران دانشنامه ایرانیکا[5] بوده ‌است. او همچنین نخستین کسی است که صحیفه سجادیه را به زبان انگلیسی ترجمه کرده ‌است.

چیتیک به همراه همسرش، «ساچیکو موراتا»[6] ، که او نیز استاد دانشگاه استونی بروک  آمریکاست کتابی را منتشر کرده‌اند با عنوان «سیمای اسلام»[7]. این دو محقق در این کتاب به بررسی علمی اسلام و پیام محمد (ص) پرداخته‌اند و در ابتدای این کتاب چنین نوشته‌اند:

 

«این کتاب حاصل یک سلسه درسهای آشنایی با اسلام است که هر یک از ما به تناوب از سال 1983 میلادی به این طرف در «برنامه مطالعات ادیان» دانشگاه نیویورک در استونی بروک تدریس کرده‌ایم ... در این کتاب سعی کرده‌ایم تا کنجکاوانه دری را به سوی عالم اسلام باز کنیم ... »[8]   

این دو پژوهشگر و محقق ادیان، در «سیمای اسلام» از محمد (ص) چنین می‌گویند:

«محمد در مقام پیامبر، سلطان، حاکم، قاضی و مشاور معنوی کل جامعه قرار داشت؛ بدین ترتیب وی از طرفی محل دریافت پیام الهی بود و از طرف دیگر در مورد اهداف سیاسی و اجتماعی جامعه اسلامی حکم صادر می‌کرد و بر مسند قضاوت و مرافعات اجتماعی قرار داشت و به صدور دستور و تنبیه و مجازات متخلفین از احکام خداوند و یا عفو و گذشت آنها می‌پرداخت.»[9]

www.mohammadivu.org.MOHRWilliam C. Chittic.-[1]

Milford. -[2]

Connecticut.-[3]

 Stony Brook.-[4]

 Encyclopaedia Iranica. - [5]

[6]- Sachiko Murata، ساچیکو موراتا، اسلام شناس و پژوهشگر حوزه ادیان است که 1943 میلادی در ژاپن متولد شده. وی در زمینه فقه اسلامی تحصیل کرده است.

The Vision of Islam[7]

[8]- سیمای اسلام، ویلیام چیتیک و ساچیکو موراتا، ترجمه عبدالرحیم گواهی، تهران، دفتر انتشارات فرهنگ اسلامی، 1378، ص 1و 3.

[9]-  همان، ص 27. 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:253
این هفته:این هفته:130
در مجموع:در مجموع:7219604
Center
Pagerank