پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1403   16. شوال 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat

برنامه‌ی مناسبتی غدیر؛ ویژه‌ی 6 تا 8 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: بهشت در گرو وفاداری به عهد غدیر

با اهتمام: زهرا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

ملحقات پک:

1.  متن محتوا

2.  یادبود

   

گروه سنی: 6 تا 8 سال (پیش دبستانی تا دوم ابتدایی)

 

1. متن محتوا با عنوان «بهشت با غدیر»

{مربی با روحیه‌ای شاد و پر نشاط وارد کلاس شود و ترجیحا از لباس‌‌های شاد استفاده نماید تا در دانش آموزان این حس که امروز با روزهای دیگر فرق دارد، ایجاد گردد.

به یاد داشته باشیم عید غدیر، بزرگترین عید الهی (عید الله الاکبر) است و زنده نگاه داشتن این روز بزرگ و انتقال پیام آن به فرزندان‌مان، وصیت رسول اکرم به همه‌ی ماست.

باشد تا با برگزاری این جشن برای کودکان، گامی کوچک در جهت یاری امیر مومنان و جانشین زنده‌ی ایشان در این عصر (حضرت مهدی (عج)) برداریم و مصداق این دعای رحمت عالمیان در غدیر قرار بگیریم که فرمودند: «بارخدایا؛ هرکس علی و فرزندانش را یاری می‌کند، تو هم یاورش باش»}

خیلی خیلی خوش اومدین.

بچه‌‌ها من امروز خیلی خوشحالم. هم به خاطر اینکه عید غدیره و هم به خاطر اینکه شماها رو اینجا توی جشن می‌بینم.

عید غدیر، بزرگ‌ترین عید ما مسلموناس. چون توی این روز، خدا به مردم یه خبر خوب و مهم داد.

خدای مهربون در روز غدیر، 12 نفر رو به مردم معرفی کرد.

12 نفری که از اونها مهربون‌‌‌تر و دلسوزتر و شجاع‌‌‌تر و بهتر وجود نداشت.

خدای خوب و مهربون، توی روز غدیر به پیامبرش حضرت محمد (ص) گفت به مردم، این خبر مهم رو برسونه و بگه که:

«این 12 نفر رو خدا انتخاب کرده تا مردم برن پیش اونها و ازشون کمک بگیرن که بتونن خوشبخت و خوشحال زندگی کنن. هر کس به حرف این 12 نفر گوش بده هم توی این دنیا خوشبخت می‌شه، هم اینکه به بهشت می‌ره. اما کسایی که حرف این 12 نفر رو گوش نکنن و با اونها مهربون نباشن یا اذیت‌شون کنن، خدا هم اونها رو دوست نداره و بعدا توی بهشت راه‌شون نمی‌ده.»

خب به من بگین ببینم کیا دوست دارن برن بهشت؟

اوووووه؛ پس همه‌تون دوست دارین برید بهشت؟

چه خوب.

حالا که همه‌تون دوست دارین برید بهشت، دل‌تون می‌خواد بدونین اون 12 نفری که خدای مهربون گفته اگه حرف‌شون رو گوش بدیم، هم توی این دنیا خوشبخت می‌شیم و هم ما رو می‌بره بهشت، کی هستن؟

اون 12 نفر، 12 امام مهربون ما هستن که اولی‌شون حضرت علی علیه السلامه و دوازدهمی‌شون حضرت مهدی علیه السلامه که بهشون امام زمان هم می‌گیم.

اون روز که خدا این خبر خوش رو به مردم داد، مردم اومدن و به پیامبر و امام علی که اونجا بودن، دست دادن و گفتن ما قول می‌دیم حرف حضرت علی و امام‌های بعد از ایشون رو گوش بدیم و باهاشون مهربون باشیم. البته بعدا خیلی‌هاشون زدن زیر قول‌شون و خدا خیلی از دست‌شون ناراحت شد.

اما من و شما که دل‌مون می‌خواد خدا از دست‌مون راضی باشه و ما رو ببره بهشت، الان به خدا قول می‌دیم که حرف امام زمان‌مون رو که الان زنده هستن گوش بدیم، ایشون رو دوست داشته باشیم و هیچ وقت هم زیر این قول‌مون نزنیم. باشه؟

آفرین.

پس هر کی دست بغل دستیش رو بگیره و بالا بیاره.

حالا می‌خوایم همه با هم به خدا قول بدیم.

همه‌تون بعد از من تکرار کنین:

خدای خوب و مهربان؛

قول می‌دهیم

امام زمان‌مان را

دوست داشته باشیم

و حرفش را گوش کنیم

حالا یه کف مرتب برای خودتون بزنین که انقدر دخترهای (پسرهای) گلی هستین.

خب، الان می‌خوایم دو تا کار بکنیم: اول از همه یه شعر کوچیک رو با هم حفظ کنیم و بخونیم. بعدش هم یه کاردستی خوشگل درست کنیم و به عنوان کادوی جشن با خودون ببریم خونه. باشه؟

آفرین.

خوب گوش کنین تا زود یاد بگیرین

      در روز عید غدیر                   برما علی شد امیر

      امیر مومنین است                امام اولین است

 

 

{مربی برای بچه‌های کلاس اول و دوم این شعر را روی تخته بنویسد و یا در برگه‌هایی به آنها بدهد تا بهتر حفظ شوند. برای کودکان زیر هفت سال کمی زمان و حوصله‌‌ی بیشتری باید صرف شود.}

   

2. یادبود

به عنوان یادبود جشن، یک قاب عکس زیبا با طرح فرشته و بچه‌هایی که دست‌های‌شان به نشانه‌ی پیمان غدیر در دست یکدیگر است، به بچه‌ها اهدا می‌گردد. بسته به توانمندی و سن و سال مهمانان کوچک‌مان، بخشی از کارِ آماده سازیِ قاب را به خودشان محوّل کنید تا لذت انجام یک کار هنری را هم تجربه نمایند. بهتر است پیش از شروع، نمونه‌ی آماده شده‌ی قاب را که پیش‌تر درست کرده‌اید، به کودکان نشان دهید و به آنها توضیح دهید که قرار است چه کاردستی‌ای درست کنند. مثلا بگویید «بچه‌ها؛ می‌خوایم یه قاب خوشگل مثل این بسازیم. به نظرتون این بچه‌ها دارن چی کار می‌کنن؟ ... آفرین؛ مثل شما که دستاتون رو به هم دادین و به خدا قول دادین امام مهربون مون حضرت مهدی رو دوست داشته باشین و حرفهاش رو گوش بدین، اینها هم دارن قول میدن ...»

ghadir6-8 1.mohammaivu.org 

وسایل مورد نیاز:

1.  مقوای ضخیم یا مقوای مخصوص ماکت سازی در ابعاد 15 در 20

2.  مقوای سفید سایز A4

3.  روبان یا کنف برای بند آویز

4.  چسب مایع یا حرارتی (در صورت استفاده از چسب حرارتی حتما کمک مربی بچسباند تا دست کودکان آسیب نبیند)

5.  کاربن

6.  قیچی

7.  کاغذ رنگی، خرده پارچه، تور سفید، خرده‌‌های کاموا، منجوق و سایر وسایل تزیینی جهت کلاژ

8.  متن پیمان غدیر

   

روش ساخت:

در این کاردستی، الگوها و بدنه‌ی قاب، باید قبل از جشن توسط مربیان آماده شده باشد و در طول جشن، بچه‌‌ها فقط به کار کلاژ و مونتاژ مشغول شوند.

برای آماده کردن فرشته و بچه‌‌ها، ابتدا الگوها را دانلود کنید و با استفاده از کاربن، تصاویر را روی مقوای سفید انتقال دهید. (برای مهمانان دختر، الگوی فرشته‌ی دخترانه و الگوی دختر بچه‌‌هایی که در حال قول دادن هستند را استفاده کنید و برای مهمانان پسر، الگوی فرشته‌ی پسرانه و آدمک‌‌های پسرانه را دانلود نمایید.)

سپس دور الگوها را ببرید.

جهت آماده سازی بدنه‌ی قابها می‌توانید از مقواهای کلفت مثل جعبه شیرینی، جعبه کفش یا هر مقوای ضخیم دیگری استفاده کنید و سپس بر روی آن یک مقوای نازک سفید بچسبانید و اطراف آن را با کاغذهای براق رنگی تزیین نمایید. به عنوان مثال در تصویری که مشاهده می‌کنید، اطراف قاب با یک نوار طلایی تزیین شده است. برای تزیین قابها، می‌توانید مانند تصویر زیر از چسب‌‌های دو طرفه استفاده کنید.

ghadir6-8 3.mohammadivu.org

 

کار با این چسب‌‌ها بسیار ساده است؛ البته در مقایسه با چسب مایع و حرارتی قیمت بیشتری دارد. چنانچه از چسب دو طرفه استفاده کردید، به راحتیمی‌توانید روی کار را با ماسه‌‌های رنگی و اکلیل بپوشانید. اگر از چسب مایع استفاده می‌کنید، مراقب باشید کار با ظرافت و تمیزی انجام شود. در پشت کار یک تکه روبان یا کنف به عنوان بندِ آویز بچسبانید.

اکنون قاب و الگوها آماده شده و شما می‌توانید آنها را روز جشن در اختیار بچه‌‌ها قرار دهید تا کارهای مربوط به کلاژ و مونتاژ را انجام دهند.

برای کلاژ آدمک‌‌ها از تکه پارچه و کاغذ رنگی استفاده کنید. کمک مربی می‌توانند پارچه‌ی انتخابیِ کودک را به شکل ذوزنقه‌ی کوچک برای دامن و یا مستطیل برای شلوار و آستین برش دهد و در اختیار او بگذارد تا آنها را بر روی کار بچسبانند. برای موهای آدمک‌‌ها از کاموا استفاده کنید. با استفاده از ماژیک، چشم و دهان بکشید.

ghadir6-8 2.mohammadivu.org

فرشته را می‌توانید به سادگی رنگ کنید و فقط برای بال‌‌هایش از تکه‌ای تور سفید استفاده نمایید. (مانند تصویر)

ghadir6-8 4.mohammaivu.org

متن پیمان غدیر را که روی کاغذ رنگی پرینت گرفته و دورش را بریدهاید، به بچه‌‌ها بدهید تا وسط کار بچسبانند. (فایل متن پیمان را می توانید از اینجا دانلود کنید)

سپس آدمک‌‌ها و فرشته را هم سر جایش وصل کنند و منتظر بمانند کارشان خشک شود.

ghadir6-8 1.mohammaivu.org

تذکر مهم:

کمک مربی‌‌ها از فرصتِ ساخت کاردستی استفاده کنند و تذکرات مرتبط به جشن غدیر را مجددا تکرار نمایند. مثلا بگویند:

-    این بچه‌‌ها مثل شما که امروز دستاتون رو به هم دادین و به خدا قول دادید امام زمان رو دوست داشته باشین و حرفش رو گوش بدین، دست‌‌هاشون رو به هم دادند ...

-    به نظرت این فرشته از چی خوشحاله؟

-    یادت باشه هر وقت به این تابلو نگاه کردی یاد جشن امروز بیفتی. یاد اینکه در عید غدیر، خدای بزرگ، 12 امام مهربون بهمون معرفی کردن که اولی شون حضرت علیه و آخری شون حضرت مهدی. هر کس به حرف این امام‌‌های خوب گوش کنه و اونها رو دوست داشته باشه، جاش کجاس؟ ... آفرین؛ تو بهشت.

-    شعری که امروز یاد گرفتی چی بود؟ بیا با هم یه بار بخونیم.

www.mohammadivu.org.MOHR

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:566
این هفته:این هفته:6520
در مجموع:در مجموع:7145275
Center
Pagerank