سه شنبه, 04 مهر 1402   11. ربیع الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتیِ شهادت امام حسین؛ ویژه‌ی 6 تا 8 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: اِبراز محبت و یاری امام زنده

با اهتمام: زهرا و سارا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

 

ملحقات پک:

1- کارت دعوت

2- متن محتوا

3- یادبود

گروه سنی: 6 تا 8 سال (پیش دبستان تا دوم ابتدایی)

 

1. کارت دعوت:

متن روی کارت: آیا کسی هست که امامش را یاری کند؟

متن داخل کارت:

mohammadivu.org.YariEmam

دوست خوبم؛

اگر در زمان امام حسین علیه السلام در کربلا بودی چه می‌کردی؟

آیا به ایشان کمک می‌کردی؟

اگر امروز از شما کمک بخواهد، چه می‌کنی؟

 

منتظر حضور گرمت هستیم تا در این باره با هم صحبت کنیم.

زمان:

مکان: خانه‌ی کودک و نوجوان بنیاد محمد (ص)


2. متن محتوا با عنوان «کمک به بهترین آدم روی زمین»:

بچه ها؛ کیا باباشون رو دوست دارن؟

کیا دوست دارن با باباشون مثلا برن پارک؟

...

خب حالا فرض کن یک روز که داری با بابات می‌ری پارک، یه عده آدم بدجنس و قُلدر بیان و دور بابات جمع بشن و بزننش! بابات هِی بگه «مگه من چی کار کردم که می‌زنین؟» اما اونها باز هم گوش نکنند و بیشتر بابات رو اذیت کنن. چون اونها تعدادشون زیاده و خیلی هم وحشی و بدجنس هستن زور بابات بهشون نمی‌رسه. هیچ کسی هم نمیاد کمک. در چنین وضعی چی کار می‌کنی؟

فقط نگاه می‌کنی و اجازه می‌دی تا هر بلایی دوست دارن سر بابات بیارن؟ حتی انقدر بابات رو بزنن تا خدای نکرده بمیره؟ ...  یا اینکه هر کاری از دستت بر بیاد انجام می‌دی تا اونها کمتر بابات رو اذیت کنن؟

...

حالا اگر یک آدمی، از همه‌ی آدمهای روی زمین مهربون‌تر باشه، خیلی هم تو رو دوست داشته باشه؛ و کسی بخواد اونو اذیت کنه و حتی بخواد اون آدم خوب رو بکشه تا دیگه نباشه چی؟ به اون هم مثل بابات کمک می‌کنی؟ ...

آفرین کوچولوی مهربون و شجاع من.

دختر خوبم (پسر خوبم) اون قدیم‌ترها یه آقای خیلی خیلی مهربونی بود که دلش می‌خواست به همه کمک کنه تا خوشبخت و خوشحال و سلامت زندگی کنن. اون مثل یه پدر قوی و مهربون مراقب بود تا کسی به کسی زور نگه، بقیه رو اذیت نکنه، وسایل کسایی رو برنداره برای خودش، ... این آقای مهربون به مردم همیشه یاد می‌داد با هم مهربون باشن، بچه‌‌ها رو دوست داشته باشن، بدجنس نباشن، ...

اما بچه‌ها؛ آدم‌‌های بدجنسی بودن که دل‌شون می‌خواست به مردم زور بگن، بقیه اَزشون بترسن و هر کاری که اینا خواستن مردم براشون انجام بدن. به همین دلیل اون آقای مهربون رو مزاحم کارهای بد خودشون می‌دیدن و می‌خواستن که نباشه.

یه روز همه‌ی آدم‌‌های بد جمع شدن تا اون آدم رو که جز خوبی و مهربونی کاری نکرده بود بکُشن.

بچه‌‌ها می‌دونین چی از همه بدتر بود؟ اینکه مردمی که اون آقای مهربون اون همه بهشون مهربونی کرده بود، اصلا نیومدن کمکش.

بله بچه‌ها، اون مرد مهربون موند و یه عالمه آدم بدجنس که می‌خواستن هرجوری که هست اون رو بکشن. البته چند نفر هم به کمک اون مرد رفتن اما تعدادشون خیلی کم بود. ولی یه چیز جالب بگم بچه‌ها؟ بین اونایی که رفته بودن کمک، چند تا بچه هم سن و سالهای شما هم بودن. اسم یکی از اون بچه‌‌ها، قاسم بود و اسم یکی دیگه‌شون عبدالله.

اون آقای مهربون هم اسم‌شون امام حسین بود که برای مردم از هر مامان و بابایی مهربون‌تر بودن. اما روز عاشورا آدم‌‌های بدجنس با شمشیر و نیزه به ایشون حمله کردند.

...

خب حالا به من بگید ببینم اگه شما اون زمان بودین چه کار می‌کردین؟

دوست نداشتین شما هم مثل قاسم یا عبدالله از کسی که از همه‌ی آدم هایی که می‌شناسین مهربون‌تره، دفاع کنین؟ دوست نداشتین اگه کمکی از دست‌تون بر میاد برای بهترین و مهربون‌ترین آدم روی زمین انجام بدین؟

خوشحالم که انقدر مهربونین. خوشحالم که بدجنس نیستین و از اذیت شدن بقیه – اونم کسی که بهتر و مهربون‌تر از هر کس دیگه‌ایه – ناراحت می‌شین.

 

گل‌‌های قشنگم؛ ما همین الان هم یه امام مهربون به خوبی امام حسین داریم که ماها رو مثل یه بابای مهربون دوست داره. اسم این امام خوب، حضرت مهدیه. بچه‌ها؛ اگه حضرت مهدی هم کمک بخواد بهش کمک می‌کنین؟

آفرین به شما که انقدر مهربون هستین. آفرین که امام زمان‌تون - حضرت مهدی - رو تنها نمی‌ذارین.

پس بیاین به امام مهدی این رو بگیم تا خوشحال بشن. بهشون بگیم که ما ایشون رو که انقدر مهربون هستن دوست داریم و اگه از ما کمک بخوان تنهاشون نمی‌ذاریم. حالا همه‌تون با من تکرار کنین:

"امام زمانم دوستت دارم و تنهات نمی‌ذارم."

خب حالا می‌خوایم یه کاردستی خوشگل هم درست کنیم که هر وقت نگاهش کردیم یاد حرفهای امروز بیفتیم.

 

3. یادبود

mohammadivu.org.SalamBarHossein

وسایل مورد نیاز:

1- پارچه مشکی ضخیم  

2- چوب بلند یا نی بادکنک

3- ماژیک مخصوص پارچه

4- نوار تزیینی برای دور پارچه

5- چسب اکلیلی جهت تزیین

6- چسب مایع

 

طرز ساخت:

ابتدا پارچه‌ی مشکی ضخیمی را به صورت سه گوش به اندازه‌ی یک پرچم کوچک ببرید و کناره‌اَش را برای فرو کردن میله‌ی پرچم بدوزید.

سپس با ماژیک مخصوصِ پارچه، به رنگ نقره‌ای یا طلایی در یک طرف پرچم با خط درشت «سلام بر مهدی» و در طرف دیگر «سلام بر حسین» بنویسید.

با کمک بچه‌‌ها نوار تزیینی را دور تا دور کار با چسب مایع بچسبانید. برای تزیین می‌توانید از چسب اکلیلی جهت زیبا شدن کار استفاده نمایید. بچه ها از تزیین کردن پرچم ها لذت خواهند برد. فقط به آنها تذکر بدهید که اگر چسب اکلیلی را به مقدار زیاد روی کار بریزند، هم دیر خشک می‌شود و ممکن است دست‌شان بخورد و پخش شود؛ و هم اینکه پس از خشک شدن از روی کار کنده می‌شود. بنابراین خیلی طرح‌های خود را برجسته نکنند.

در نهایت نِی‌ها را به بچه‌ها بدهید تا آن را داخل پرچم‌ها فرو کنند.

 

نکات مهم در ساخت پرچم:

نکته اول: با توجه به کوچک بودن مخاطبان‌مان بهتر است هر 3 کودک یک کمک مربی داشته باشند. پارچه‌‌ها را از قبل برش بزنید، بدوزید و نوار تزیینی را به اندازه‌ی مناسب ببرید تا موقع شروع کاردستی بچه‌‌ها معطل نمانند. از آنجا که سرعت کودکان پایین است، تعداد چسب‌‌ها و چسب‌‌های اکلیلی زیاد باشد که زمان را از دست ندهند و از انجام کاردستی لذت بیشتری ببرند. چنانچه تعداد بچه‌ها زیاد باشد، بهتر است از قبل روی پارچه‌‌ها را نوشته باشید و فقط هنگام درست کردن پرچم روی همان نوشته را با ماژیک‌‌های رنگی دورنویسی نمایید.

نکته دوم: این کار را می‌توانید با مقوا هم انجام دهید. البته ماندگاری پرچمِ پارچه ای بیشتر است. برای ساخت پرچم مقوایی، شما به مقواهایی با رنگ سبز، قرمز و سیاه نیاز دارید. همچنین به چسب مایع و نی پلاستیکی برای میله‌ی پرچم. با خط درشت، روی مقوای قرمز بنویسید «سلام بر حسین»؛ و روی مقوای سبز بنویسید «سلام بر مهدی». سپس دور آن را با دقت ببرید و با کمک بچه‌‌ها در دو طرف مقوای سیاهی که به شکل مستطیل بریده اید بچسبانید. سپس به کودکان کمک کنید تا پرچم خود را به میله بچسبانند.

نکته سوم: در حین کار، مجددا به کودکان تذکر بدهید که امام زمان هم مانند امام حسین خیلی مهربان هستند و ما با این پرچم می‌خواهیم بگوییم هر دوی آنها را دوست داریم و اگر امام مهدی هم مثل امام حسین کمک بخواهند، ایشان را تنها نمی‌گذاریم. به بچه‌‌ها پیشنهاد دهید مواقعی که برای عزاداری امام حسین به هیئت یا دسته‌‌های سینه زنی می‌روند پرچم خود را هم همراه خود ببرند.www.mohammadivu.org.MOHR

 

  

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:1313
این هفته:این هفته:4405
در مجموع:در مجموع:6817664
Center
Pagerank