جمعه, 07 مهر 1402   13. ربیع الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتیِ دهه‌ی فجر؛ ویژه‌ی 6 تا 8 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

  

موضوع: اهمیت اتحاد و همکاری مردم

با اهتمام: زهرا انتظارخیر و زهرا مرادی

ملحقات پک:

1.   متن محتوا

2.   یادبود

گروه سنی: 6 تا 8 سال (پیش دبستانی تا دوم ابتدایی)

   

1. متن محتوا با عنوان «همه با هم»

به به چه دخترهای خانومی (چه پسرهای آقایی)

چه خبر؟ اوضاع رو به راهه؟ ... خب خدا رو شکر.

خدا کنه همیشه خوب و خوش و سلامت باشین.

بچه‌‌ها چند روزی هست که حال و هوای مدرسه عوض شده. در و دیوار مدرسه رو با پرچم و ریسه تزیین کردن، برنامه‌های صبحگاه با روزهای قبل فرق کرده، زنگ‌های تفریح از بلندگوی مدرسه شعر و سرود پخش می‌کنن، ... خلاصه انگار یه خبرهایی هست. اگه گفتین چه خبری؟ ...

آفرین. دهه‌ی فجره. از 12 بهمن تا 22 بهمن که 10 روز طول می‌کشه، برای مردم ایران روزهای مهمیه. به این 10 روز می‌گن «دهه‌ی فجر». خب چه اتفاقی توی این روزها افتاده که انقدر برای مردم ایران مهمه؟

گوش بدین تا براتون بگم.

سال‌‌ها پیش، وقتی که مامان باباهاتون خیلی کوچیک بودن یا شاید هنوز به دنیا نیومده بودن یک شاهی بر ایران حکومت می‌کرد که به جای اینکه به فکر مردم باشه همه‌ش به فکر خودش و منافعش بود. اون برای راحتیِ خودش هرچی کشورهای قدرتمند و زورگویی مثل آمریکا و انگلیس می‌گفتن گوش می‌داد. اگه اونها می‌گفتن الان با فلان کشور باید بجنگی می‌گفت چشم. اگه می‌گفتن نفت ایران رو باید مجانی به ما بدی، می‌گفت چشم. اگه می‌گفتن این آدم بشه رییس فلان قسمت، می‌گفت چشم. اون آدم نباید مسوول باشه، می‌گفت چشم ... خلاصه به جای اینکه مردم ایران خودشون برای کشورشون تصمیم بگیرن، انگلیس و آمریکا تصمیم می‌گرفتن. اونها هم که دل‌شون برای ما‌‌ نمی‌سوخت. هر چیز ارزشمندی تو کشورمون بود با خودشون می‌بردن، هرجور دوست داشتن با مردم ما رفتار می‌کردن. حتی اگه یک آمریکایی یک ایرانی رو می‌کشت، کسی‌‌ نمی‌تونست بهش بگه چرا این کار رو کردی.

مردم دیگه از این وضع خسته شدن. ریختن توی خیابونا و شروع کردن به شعار دادن و اعتراض کردن. شاه به سربازهاش دستور داد تا جلوی مردم رو بگیرن و ساکت‌شون کنن. اما مردم که دیگه‌‌ نمی‌تونستن این وضع رو تحمل کنن، از سربازها نترسیدن و جلوی اونها ایستادن. توی این ماجراها آدم‌‌های زیادی شهید شدن ولی مردم تصمیم خودشون رو گرفته بودن. اونها می‌خواستن شاه رو از کشور بیرون کنن و آمریکایی‌‌ها و انگلیسی‌‌ها رو هم از ایران بیرون بندازن. چون همه‌ی مردم با هم متحد شده بودن (یعنی با هم همکاری می‌کردن و به هم کمک می‌کردن تا این اتفاق بیفته) حتی تانک‌‌ها و تفنگ‌‌های سربازهای شاه هم نتونست جلوشون رو بگیره. بالاخره شاه از ایران فرار کرد و مردم در دهه‌ی فجر پیروز شدن.

به همین دلیل ما هر سال دهه‌ی فجر رو جشن می‌گیریم تا به همه بگیم چه جوری تونستیم با همکاری و اتحادِ همه‌مون با هم، این کار بزرگ رو انجام بدیم و کشورمون رو از دست شاه و سربازهای آمریکایی و انگلیسی نجات بدیم.

بچه ها؛ با اتحاد و همکاری خیلی کارها می‌شه کرد. معنی اتحاد چی بود؟ اینکه همه‌مون با هم همکاری کنیم و دست به دست هم بدیم تا بتونیم یه کاری رو که انجامش به تنهایی سخته، انجام بدیم.

با اتحاد، حتی خیلی وقتها آرزوها و دعاهامون زودتر برآورده می‌شه. اون کجا که فقط یه نفر برای یه خواسته‌ای دعا کنه و این کجا که یه عالمه آدم برای اون موضوع دعا کنن. به نظرتون کدوم دعا زودتر برآورده می‌شه؟ اینکه فقط یه نفر دعا کنه یا اینکه همه‌ی مردم برای اون خواسته دعا کنن؟                        آفرین. وقتی همه با هم یه چیزی رو از خدا بخوایم، خدا زودتر اون دعا رو برآورده می‌کنه.

خب حالا که اینجوریه بیاین از این فرصت استفاده کنیم و همه‌مون با هم یه دعای خوب بکنیم. چه دعایی بکنیم که از همه‌ی دعاها بهتر باشه؟   بیاین یه دعایی بکنیم که فایده‌ش به همه‌ی مردم دنیا برسه. موافقین؟

پس بیاین دعا کنیم تا هرچی زودتر امام زمان بیان و با اومدن‌شون دیگه هیچ کس هیچ جای دنیا ناراحت و مریض و فقیر نباشه و همه خوشحال و سلامت باشن.

اگه مردم همه با هم این دعا رو بکنن، خدا هم امام زمان رو زودتر می‌فرسته. پس اون دستای کوچولوتون رو بیارین بالا تا همه با هم دعا کنیم و بگیم «خدای خوب و مهربون؛ همه‌ی ما با هم ازت می‌خوایم که امام زمان خوب‌مون رو زودتر به کمک همه‌ی مردم دنیا بفرستی. الهی آمین»

خب حالا که انقدر دخترهای خوبی (پسرهای آقایی) بودین و خوب به حرف‌‌های من گوش دادین می‌خوایم با همکاریِ هم، یک کاردستیِ گروهی درست کنیم. می‌خوایم درِ کلاس‌مون رو مثل تابلوی قشنگ تزیین کنیم. خیلی با مزه و جالب می‌شه. دوست دارین؟

قراره کلاس‌های دیگه هم همین کار رو بکنن و بعد از دهه‌ی فجر، کلاسی که بهترین کار رو درست کرده به عنوان برنده انتخاب بشه. موضوعی هم که باید درباره‌ش در رو تزیین کنین دهه‌ی فجره. فکر کنین درِ کلاس تون مثل یه روزنامه دیواری یا تابلوی بزرگه. باید یه طرحی که به دهه‌ی فجر مربوط باشه روی اون درست کنین. من چند تا نمونه بهتون نشون می‌دم. ببینین کدوم کار رو دوست دارین انجام بدین. حتی می‌تونین با سلیقه‌ی خودتون یه طرح جدید درست کنین.

4 روز وقت دارین که این کار رو انجام بدین اما نکته‌ی مهم اینه که اون کلاسی برنده می‌شه که بچه‌‌های کلاس بیشتر با هم همکری کرده باشن و کارشون رو تمیزتر و قشنگ تر انجام داده باشن. خب حالا بیاین طرحی رو که می‌خواین رو در کلاس تون کار کنین با مشورت و همفکری هم انتخاب کنین و بعد مشغولِ درست کردنش بشین.

 Fajr6-8 1.mohammadfnd.org

2. یادبود

یادبودِ این مناسبت، تزیین درِ کلاس به صورت گروهی است. اینگونه تزیین، علاوه بر تازگی و زیبایی، هزینه‌ی کمتری دارد و دانش آموزانِ بیشتری در آماده سازیِ آن می توانند شرکت کنند. نمونه‌ای از کار را در تصویر می‌بینید.

 

وسایل مورد نیاز:

1.  مقواهای رنگی

2.  چسب مایع و نواری

3.  قیچی

   

روش ساخت:

دانش آموزان می‌توانند با راهنمایی مربی و همفکری یکدیگر، طرح‌های متنوعی را آماده سازند. در ادامه، روش ساخت نمونه‌ای از این کاردستی را توضیح داده‌ایم:

برای آماده سازی لاله‌ها، ابتدا الگو را دانلود کنید و بر روی مقوای قرمز، طرح را پیاده سازید. برای هر لاله، 2 عدد  تصویر لاله مورد نیاز است. یکی از گل ها را از وسط تا زده و به پشت یکی از قسمت‌های تا شده، چسب مایع بزنید. سپس قسمت چسب خورده را به گونه‌ای روی لایه‌ی دیگر بچسبانید که درست وسط لاله‌ی زیرین قرار بگیرد. (مانند تصویر)

Fajr6-8 2.mohammadfnd.org                            

Fajr6-8 3.mohammadfnd.org

  

 

می‌توانید الگوی گل ، سبزه  و پرنده  را دانلود نمایید.

  www.mohammadivu.org.MOHR

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:176
این هفته:این هفته:7334
در مجموع:در مجموع:6820593
Center
Pagerank