سه شنبه, 04 مهر 1402   11. ربیع الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتی شهادت حضرت زهرا؛ ویژه‌ی 9 و 10 سال

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: جایگاه حضرت زهرا نزد خدا و کسب رضایت خدا با جلب رضایت حضرت زهرا

با اهتمام: زهرا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

ملحقات پک:

1. متن محتوا

2. یادبود

 

گروه سنی: 9 و 10 سال (سوم و چهارم ابتدایی)

 

1. متن محتوا با عنوان «غذای بهشتی»

{پیش از مطالعه‌ی این محتوا، ذکر یک نکته‌ی مهم ضروری است:

متاسفانه آنچه در ذهن فرزندان ما از اهل بیت علیهم السلام - از جمله حضرت زهرا - جای گرفته، این است که این خاندان، بسیار فقیر و ضعیف بوده‌اند. در حالی که مثلا حضرت زهرا از اصیل‌ترین و شریف‌ترین و برترین خاندان زمان‌شان بوده‌اند و کمتر کسی به این نکته توجه دارد که: مردم، هم حضرت زهرا و هم مادرشان را به عنوان زیباترین، مهربان‌ترین، عفیف‌ترین و ثروتمندترین زنان زمان خود می‌شناختند.

کمتر کسی است که بداند: درآمد حضرت زهرا از زمین‌های فدک، سالانه حدود 100 هزار سکه‌ی طلا یا به عبارتی روزانه بیش از 250 سکه طلا بوده! با این وجود همه را در راه خوشبختی مردم هزینه می‌کردند و از آن پول، هیچ مبلغی برای خود و خانواده‌شان بر نمی‌داشتند.

وقتی شخصیت اهل بیت علیهم السلام برای بچه‌ها به درستی بازگو نشود، طبیعتا آنها جذب اسطوره‌ها و قهرمان‌های خیالی و دست سازِ عمدتا غربی می‌شوند. چراکه بچه‌ها دوستدار قهرمان‌هایی هستند که در نهایتِ قدرت و شجاعت و برتری به دیگران کمک می‌کنند؛ نه افرادی ضعیف و درمانده که حتی از پس سیر کردن شکم خود بر نمی‌آیند!

در راستای اصلاح این ذهنیتِ نادرست، در محتواهایی که در پایگاه محمد (ص) ارائه می‌شود، به این نکته‌ی مهم اشاره گردیده که: هر آنچه از خوبی بوده و هست، در خانواده‌ی رسول خاتم جمع بوده؛ زیبایی، ثروت، قدرت، شجاعت، اصالت، جوانمردی، مهربانی، ...

لذا مربیان محترم از مطرح کردن واقعیت هایی مانند ثروت و زیبایی حضرت زهرا پرهیز ننمایند. این مباحث، با آنکه مربوط به مادیات است و در مقابل شأن و مقام معرفتیِ اهل بیت علیهم السلام اصلا به حساب نمی‌آید، اما می‌تواند در کسب شناختی صحیح‌تر از ایشان کمک کننده باشد.

و اما محتوا:

این مطالب، قابل ارائه در ایّام تولد و شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها هستند. لذا بسته به مناسبت، مربی از یکی از مداخل زیر استفاده نماید:

بچه ها؛ همان طور که می‌دانید این روزها، روزهای شهادت حضرت زهراست.

خب دخترهای خوبم (پسرهای عزیزم)؛ این هفته تولد حضرت زهراست.}

حضرت زهرا مثل پیامبر و امیر مومنان، خیلی خیلی مهربان بودند؛ همیشه به مردم کمک می‌کردند؛ هیچ فقیر و نیازمندی از در خانه‌ی آنها دست خالی بر نمی‌گشت.

بچه ها؛ حضرت زهرا خیلی ثروتمند بودند و زمین‌ها و باغ‌های زیادی داشتند؛ ولی همه‌ی درآمدی که از این زمین‌ها به دست می‌آمد را به فقرا می‌بخشیدند و هیچی از آن پول برای خودشان یا بچه‌های‌شان بر نمی‌داشتند.[1]

آنقدر مهربان بودند که حتی وقتی شب عروسیِ‌شان فقیری آمد و گفت لباس مناسبی برای پوشیدن ندارد، لباس عروسی‌شان را به او بخشیدند و خودشان با لباس کهنه به مجلس عروسی رفتند.[2]

همه‌ی مردم می‌دانستند که اگر به در خانه‌ی حضرت زهرا بروند، دست خالی بر نمی‌گردند.

فاطمه‌ی زهرا به قدری بخشنده بود که اکثر مواقع برای خودشان جز تکه‌ای نان خشک، چیزی در خانه باقی نمی‌ماند. تازه، خیلی وقت‌ها هم باز فقیر و گرسنه‌ای از راه می‌رسید و ایشان همان نان را هم به او می‌بخشیدند.

یکی از همان روزهایی که حضرت زهرا غذایی برای خوردن در خانه نداشتند، پیامبر به خانه‌ی آنها رفتند.

قبل از اینکه ماجرای جالب آن روز را برای‌تان تعریف کنم، این نکته را بگویم که:

پیامبر، حضرت زهرا را خیلی دوست داشتند و هر روز به دیدن دخترشان می‌رفتند. علاقه‌ی زیاد پیامبر به حضرت زهرا فقط به این دلیل نبود که ایشان دخترشان بودند؛ بلکه به خاطر این بود که خدا، حضرت زهرا را خیلی خیلی خیلی دوست داشت.

پیامبر چون حضرت زهرا پیش خدا خیلی عزیز بود، او را تا این اندازه دوست داشت و هر روز به دیدنش می‌رفت.

همانطور که گفتم یکی از دفعاتی که پیامبر به دیدن حضرت زهرا رفته بود، آنها غذایی در خانه نداشتند. پیامبر چند روزی بود که غذا نخورده بود و گرسنگی و ضعف را می‌شد در صورتش دید. می‌دانید چرا پیامبر چند روز غذا نخورده بود؟

چون پیامبر هم مثل حضرت زهرا هیچ فقیری را که به ایشان مراجعه می‌کرد، دست خالی ردّ نمی‌کرد. حتی لباس تنش و غذای سفره‌اش را به افراد نیازمند می‌داد. به همین دلیل روزها می‌شد که چیزی برای خوردن نداشت. پیامبر به حضرت زهرا گفت آیا غذایی در منزل داری که برایم بیاوری؟ حضرت زهرا نگاهی به صورت پدرش انداخت و نتوانست بگوید چیزی در خانه ندارند. رفت و دو رکعت نماز خواند و دست به دعا برداشت و از خدا خواست تا غذایی از آسمان برای‌شان بفرستد تا او بتواند از پیامبر خدا – یعنی پدرش – پذیرایی کند. خدا هم که حضرت زهرا را خیلی دوست داشت، دعایش را مستجاب کرد و توسط فرشته‌هایش غذایی از بهشت برای‌شان فرستاد.

بوی غذایی خوشمزه همه‌ی خانه را پر کرد. حضرت علی که تازه از راه رسیده بود، وقتی چشمش به سینی غذا افتاد، از همسرش - حضرت زهرا - پرسید این غذا از کجا آمده؟ حضرت زهرا هم با لبخند گفت از طرف خدا.

پیامبر با مهربانی به حضرت زهرا نگاه کرد و خدا را بابت وجود حضرت زهرا و جایگاهش نزد خدا شکر کرد.[3]

بله دخترهای گلم (پسرهای خوبم)؛ خدای مهربان، حضرت فاطمه را خییییلیییی دوست داشت؛ دلیلش هم این بود که ایشان از بهترین و مهربان‌ترین بنده‌های خوب خدا بود.

به قدری جایگاه حضرت زهرا پیش خدا بالاست که هرکس حضرت زهرا را اذیت و ناراحت کند، در واقع خدا را ناراحت کرده؛ و هرکس باعث خوشحالی و رضایت حضرت زهرا شود، خدا را خوشحال کرده است.[4]

بچه‌ها به نظرتان ما هم می‌توانیم کاری کنیم که حضرت زهرا خوشحال بشوند و از خوشحالی ایشان، خدا هم از دست ما خوشحال و راضی شود؟

آفرین.

خیلی کارهای خوب است که با انجام‌شان می‌توانیم ایشان را خوشحال کنیم. اما آیا می‌خواهید بهترین کاری را که می‌توانید با انجام آن حضرت زهرا را خیلی خیلی خیلی خوشحال کنید، به شما یاد بدهم؟

پس خوب گوش کنید.

یادتان است که گفتم حضرت زهرا خیلی مهربان بودند و دل‌شان طاقت نمی‌آورد کسی ناراحت یا گرسنه یا محتاج باشد؟ یادتان است گفتم همه‌ی ثروت و درآمدشان را برای خوشحال کردن مردم فقیر خرج کردند؟ یادتان است که گفتم چندین روز گرسنه می‌ماندند تا فقیری سیر بشود؟ آیا اگر ما کاری کنیم که دیگر هیچ کسی فقیر و نیازمند و ناراحت نباشد، به نظرتان حضرت زهرا از دست‌مان خوشحال نمی‌شود؟

البته که خوشحال می‌شود.

خب حالا چطور می‌توانیم چنین کاری بکنیم؟ مگر چقدر پول داریم که بتوانیم به همه‌ی نیازمندان در هر کجای کره‌ی زمین کمک کنیم؟

بله. ما با پول‌های‌مان شاید تنها بتوانیم به چند فقیر کمک کنیم؛ که البته خیلی هم کار خوبی است و حضرت زهرا هم خوشحال می‌شوند. اما پول‌مان به همه‌ی فقیرها و نیازمندهای دنیا که نمی‌رسد. می‌رسد؟

...

اما من راهی بلد هستم که توسط آن، همه‌ی فقیرها و گرفتارها و حتی بیمارهای همه‌ی دنیا نجات پیدا می‌کنند.

ببینید بچه‌ها؛ خدا گفته زمانی که امام زمان ظهور کند، همه‌ی ناراحتی‌ها و گرفتاری‌ها و بیماری‌ها از بین می‌رود. این را هم گفته که اگر بیشتر مردم، آمدن امام زمان را از خدا بخواهند و از ته دل‌شان دوست داشته باشند تا هرچه زودتر امام زمان بیاید، ظهور ایشان را نزدیک می‌کند.

پس با این حساب اگر ما از ته قلب‌مان برای آمدن امام زمان دعا کنیم و به بقیه هم بگوییم این کار را انجام دهند، خداوند زودتر اجازه‌ی ظهور ایشان را می‌دهد. آن وقت، با آمدن امام زمان، همه‌ی ناراحتی‌ها و مریضی‌ها و بدبختی‌ها از بین می‌رود.

خب حالا بچه‌های باهوشِ من بگویید ببینم با کدام کار می‌توانیم حضرت زهرا را خیلی خیلی خوشحال کنیم؟

آفرین.

با دعا کردن برای آمدن امام مهربان مان، حضرت مهدی. چون وقتی حضرت مهدی بیایند چه می‌شود؟

آفرین.

همه خوشحال و خوشبخت در کنار هم زندگی می‌کنند. هیچ کس فقیر نیست، هیچ کس مریض نمی‌شود، ...

پس همه با هم دست‌های‌تان را بالا بگیرید و بعد از من تکرار کنید:

"خدایا؛

برای خوشحال شدن حضرت زهرا

ظهور امام مهربون‌مون، حضرت مهدی رو

نزدیک بفرما"

بچه ها؛ بیایید یک کاری کنیم. از این به بعد هر وقت که اسم حضرت زهرا را شنیدید، یاد امروز و حرف هایی که زدیم بیفتید و در دل تان این دعا را تکرار کنید: «خدایا؛برای خوشحال شدن حضرت زهراظهور امام مهربون‌مون، حضرت مهدی رو نزدیک بفرما». مطمئن باشید که حضرت زهرا با این کار خیلی خیلی خوشحال می‌شوند.

{در صورتی که این برنامه در تولد حضرت زهرا (س) اجرا می‌شود: خب حالا یک کف مرتب به افتخار خودتان که انقدر بچه‌های خوبی هستید بزنید تا برویم سراغ درست کردن یک کاردستی زیبا.

در صورتی که در ایام شهادت حضرت زهرا (س) هستید: خب حالا یک صلوات بلند بفرستید تا بعدش برویم سراغ درست کردن یک کاردستی زیبا.}

mohammadivu.org.fatemiye9-10 1 

2. یادبود

وسایل مورد نیاز:

-   مقوای معمولی رنگی (نه زیاد ضخیم و نه زیاد نازک)

-   مقوای نازک رنگی با رنگ های متنوع جهت ساخت گل

-   کاغذ رنگی

-   الگو و کاربون به تعداد بچه ها

-   خط کش و مداد

-   چسب کاغذی

-   چسب مایع یا حرارتی

-   چسب اکلیلی یا ماژیک رنگی

-   قیچی

 

 

روش ساخت:

مربی قبل از شروع کاردستی به دانش آموزان این توضیحات را بدهد:

بچه‌ها؛ امروز می‌خواهیم «جعبه‌ی اسماء مبارکه» درست کنیم. چه کسی می‌داند این جعبه برای چه کاری استفاده می‌شود؟

خب ببینید دخترهای خوبم (پسرهای خوبم)، شنیده‌اید که می‌گویند بدون وضو به آیات قرآن یا کلماتی که نام خدا هستند، دست نزنید؟ این کار به این دلیل است که ما باید به کلام خدا - یعنی قرآن - و نام های خدا احترام بگذاریم. باید مراقب باشیم خدای نکرده قرآن کریم یا حتی کتاب درسی قرآن‌تان که آیات زیادی در آن وجود دارد، زیر دست و پا نیفتد، یا بدون وضو به کلماتش دست نزنیم.

حالا خیلی وقتها پیش می‌آید که روی یک برگه‌ای آیه‌ای از قرآن یا یکی از اسماء خدا مثل «الله» نوشته شده و ما دیگر آن برگه را لازم نداریم و می‌خواهیم دور بریزیم. اینجور وقت‌ها باید اسم خدا یا آن آیه را از برگه قیچی کنیم و یک جایی بگذاریم که بی احترامی به آن نشود. ما امروز می‌خواهیم جعبه‌ای درست کنیم که این اسماء مبارکه را داخل آن نگهداری کنیم. وقتی جعبه پر شد، می‌توانید آن را به مدرسه یا مسجد محل‌تان تحویل بدهید. آنها می‌دانند با این کاغذها چه کار کنند که بی احترامی نشود.

خب حالا بیایید شروع کنیم. به هر کدام‌تان یک مقوا، یک الگو و یک کاربون می‌دهم ...

ابتدا مقوا را روی میز با چسب کاغذی ثابت کنید. سپس کاربون را هم به صورت پشت و رو، روی مقوا با چسب کاغذی بچسبانید.

 mohammadivu.org.fatemiye9-10 2

 

الگوی مورد نظر را روی کاربن بگذارید و با استفاده از یک مداد و خط کش، طرح الگو را روی مقوا بیاندازید. (دانلود الگو)

 

mohammadivu.org.fatemiye9-10 3 

توجه داشته باشید که ابعاد این الگو به درستی ترسیم شود؛ چراکه اندازه ها در این کار مهم هستند. لذا مربی و کمک مربی حتما در ترسیم الگو به دانش آموزان کمک نمایند.

پس از اتمام رسم، الگو و کاربون را از مقوا جدا کنید و مقوا را هم از میز جدا نمایید.

سپس مطابق تصویر، خطوط الگو را با خط کش، تا بزنید و توسط چسب مایع یا حرارتی، لبه های هاشور خورده در الگو را چسب بزنید و کار را به سمت داخل جمع کنید. (مراقب باشید فقط قسمت های هاشور خورده را بچسبانید. لبه‌ی کوچک بالایی نباید بچسبد.)

  mohammadivu.org.fatemiye9-10 4

 

همانطور که در تصویر نیز مشخص است، می‌توان اسماء مبارکه را از در بالایی داخل جعبه قرار داد.

 mohammadivu.org.fatemiye9-10 5

 

برای تزیین جعبه، مقواهای رنگی را به صورت نوارهای باریک بطول 30 و عرض نیم سانتی متر برش بزنید. از آنجا که این کار زمان بر است، پیشنهاد می‌کنیم از قبل، مربیان نوارهای کاغذی را آماده کنند.

نوارهای رنگی را به دور یک مداد بپیچانید تا به صورت دایره در بیاید. یک گوشه کار را فشار دهید تا شکل اشک یک طرفه در بیاید. این اشک‌ها مناسب گلبرگ هستند. برای برگ ها، می توانید اشک دو طرفه درست کنید. در این صورت هر دو طرف دایره را با نگشت، فشرده کنید. دانش آموزان به سلیقه ی خود می توانند گل های کوچک و بزرگ درست کنند و روی جعبه بچسبانند. برای ساقه هم می‌توانید از چسب‌های اکلیلی یا ماژیک استفاده کنید.

در تزیین جعبه حتی می‌توان از روش‌ها و مدل‌های دیگری استفاده کرد. مثلا با استفاده از منجوق، صدف، برچسب و یا ...

نکته: مربی و کمک مربی‌ها در حین ساخت جعبه با دانش آموزان درباره ی موضوع مطرح شده در کلاس صحبت کنند و بازخورد بگیرند. سعی کنند موارد زیر را یادآوری نمایند:

-   حضرت زهرا بسیار مهربان و ثروتمند بودند. همه‌ی پول‌های‌شان را و حتی لباس و غذای‌شان را به افراد نیازمند می‌بخشیدند.

-   خدا حضرت زهرا را خیلی دوست دارد.

-   اگر کسی حضرت زهرا را خوشحال کند، خدا را خوشحال کرده.

-   اگر ما برای ظهور حضرت مهدی دعا کنیم، حضرت زهرا خیلی خوشحال می‌شوند. چون با آمدن امام زمان، دیگر هیچ کس فقیر و نیازمند و گرفتار نمی‌ماند.

-   قرار گذاشتیم هر وقت اسم حضرت زهرا را شنیدیم در دل‌مان برای ظهور امام زمان دعا کنیم تا ایشان را خوشحال کرده باشیم.

-   به نظرت این کاردستی که ما الان داریم درست می‌کنیم هم می‌تواند حضرت زهرا را خوشحال کند؟ ... البته که خوشحال می‌کند. چون داریم یک کار خوب انجام می‌دهیم. www.mohammadivu.org.MOHR

 

 

 

 

 

 


[1] علاقمندان به ماجرای فدک می‌توانند به مطلب «برنامه‌ی مناسبتی شهادت حضرت زهرا ویژه‌ی 13 تا 15 سال» مراجعه نمایند.

[2] عوالم العلوم، ج 11، قسمت 1، ص 230. همچنین علاقمندان می‌توانند به مطلب «برنامه‌ی مناسبتی شهادت حضرت زهرا ویژه‌ی 6 تا 8 سال» مراجعه نمایند.

[3] بحارالانوار، ج 14، ص 198. و ج 35، ص 251.

[4] پیامبر خطاب به حضرت زهرا فرمودند: "إِنَّ اللَّهَ يَغْضَبُ لِغَضَبِكِ وَ يَرْضَى لِرِضَاك‏" یعنی: خدا از خشم [و ناراحتی] تو غضبناک می‌شود و با رضایت [و شادمانی] تو راضی می‌گردد: بحارالانوار، ج 30، ص 353. ؛ این روایت در منابع اهل سنت نیز دیده می‌شود: مستدرک الصحیحین ج 3، ص 153.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:1118
این هفته:این هفته:4210
در مجموع:در مجموع:6817469
Center
Pagerank