یکشنبه, 12 آذر 1402   20. جمادی الاول 1445
 
instagram twtr fbk telegram Aparat
مصطفای خوبی‌ها

برنامه‌ی مناسبتیِ شهادت امام حسین؛ ویژه‌ی 9 و 10 سال

بسم الله الرحمن الرحیم

 

موضوع: یاری امام زنده (دعا جهت ظهور)

با اهتمام: زهرا و سارا انتظارخیر؛ زهرا مرادی

ملحقات پک:

 

  1. 1- کارت دعوت
  2. 2- متن محتوا
  3. 3- یادبود

 

 

گروه سنی: 9 و 10 سال (سوم و چهارم ابتدایی)

 

1. کارت دعوت:mohammadivu.org.YariEmam

متن روی کارت: آیا کسی هست که امامش را یاری کند؟

متن داخل کارت:

دوست خوبم؛

اگر در زمان امام حسینعلیه‌السلام در کربلا بودی چه می‌کردی؟

آیا به ایشان کمک می‌کردی؟

اگر امروز از شما کمک بخواهد، چه می‌کنی؟

 

منتظر حضور گرمت هستیم تا در این‌باره با هم صحبت کنیم.

زمان:

مکان: خانه‌ی کودک و نوجوان بنیاد محمد (ص)


 

 

2. متن محتوا با عنوان «یاری بهترین آدم روی زمین»:

 

بچه‌‌ها؛ کیا باباشون رو دوست دارن؟

کیا دوست دارن با باباشون مثلا برن پارک؟

خب حالا فرض کن یک روز که داری با بابات می‌ری پارک، یه عده آدم بدجنس و قُلدر بیان و دور بابات جمع شن و بزننش! بابات هِی بگه «مگه من چی کار کردم که می‌زنین؟» اما اونها باز هم گوش نکنند و بیشتر بابات رو اذیت کنن. چون اونها تعدادشون زیاده و خیلی هم وحشی و بدجنس هستن زور بابات بهشون نمی‌رسه. هیچ کسی هم نمیاد کمک. در چنین وضعی چی کار می‌کنی؟

فقط نگاه می‌کنی و اجازه می‌دی تا هر بلایی دوست دارن سر بابات بیارن؟ حتی انقدر بابات رو بزنن تا خدای نکرده بمیره؟ ...  یا اینکه هر کاری از دستت بر بیاد انجام می‌دی تا اونها کمتر بابات رو اذیت کنن؟

...

حالا اگر یک آدمی، از همه‌ی آدمهای روی زمین مهربون‌تر و عاقل‌تر و دلسوزتر باشه، خیلی هم تو رو دوست داشته باشه ... و کسی بخواد اونو اذیت کنه و حتی بخواد اون آدم خوب رو بکشه تا دیگه نباشه چی؟ به اون هم مثل بابات کمک می‌کنی؟ ... مثلا یه آدم خیلی خیلی خوب و دلسوز مثل امام حسین (ع) که از طرف خدا انتخاب شده باشه تا به آدم‌ها کمک کنه و اونها رو به خوشبختی برسونه.

آفرین عزیزای من. خوشحالم که انقدر مهربون و شجاع هستین.

بچه‌‌ها؛ همون طور که می‌دونین یک عده از آدم‌های بد و حسود دلشون نمی‌خواست مردم امام حسین رو دوست داشته باشن و از ایشون کمک بگیرن تا خوشبخت بشن. به همین دلیل تصمیم گرفتند امام حسین (ع) و خانواده‌اَش رو از بین ببرند.

اما امام حسین (ع) یاران خیلی خوبی داشتند که نمی‌خواستند کوچکترین صدمه و آسیبی به امام‌شون، یعنی بهترین آدم روی زمین برسه. برای همین تا آخرین نفس از امام‌شون دفاع کردند و در برابر دشمنای امام حسین ایستادند. اونا گفتن تا زمانی که ما زنده هستیم نمی‌ذاریم کسی امام ما رو اذیت کنه. درست مثل شما که اگر کسی بخواد پدرتون رو اذیت کنه هر کاری از دست‌تون بر بیاد انجام می‌دین تا پدرتون اذیت نشه.

برای همین خدای مهربون یارای امام حسین رو خیلی خیلی دوست داره؛ چون اون‌ها بهترین آدم روی زمین رو یاری کردن.

دخترهای خوبم (پسرهای عزیزم)؛ روز عاشورا فقط بزرگترها نبودند که از امام‌شون دفاع کردند. بلکه حتی بچه‌های هم سن شما هم به امام حسین کمک کردند.

مثل قاسم و عبدالله پسرای امام حسن که امام حسین عموشون بودن.

بچه‌‌ها؛ قاسم و عبدالله فقط از عموشون دفاع نکردن؛ بلکه اونها بهترین آدم روی زمین رو یاری کردن چون می‌دونستن که خدا امام حسین رو انتخاب کرده تا همه‌ی مردم بتونن از ایشون کمک بگیرن و  راه درست رو انتخاب کنن و خوشبخت بشن.

...

خب حالا به من بگید ببینم اگه شما روز عاشورا در کربلا بودین چه کار می‌کردین؟

دوست نداشتین شما هم مثل جناب قاسم یا جناب عبدالله از کسی که از همه‌ی آدم هایی که می‌شناسین، مهربون‌تره دفاع کنین؟ دوست نداشتین اگه کمکی از دست‌تون بر میاد برای بهترین و مهربون ترین آدم روی زمین انجام بدین؟

خوشحالم که انقدر مهربونین. خوشحالم که بدجنس نیستین و از اذیت شدن بقیه – اونم کسی که بهتر و مهربون‌‌‌تر از هر کس دیگه ایه – ناراحت می‌شین.

عزیزای من؛ می‌دونستین خدا در هر زمانی بهترین و مهربون ترین بنده‌ی خودش رو برای هدایت مردم روی زمین قرار داده؟ یکی مثل امام حسین؟

امام حسین بهترین و مهربون‌‌‌ترین آدم روی زمین در زمان خودشون بودن. بعد از امام حسین، خدا امام‌های دیگه ای رو برای کمک به مردم و خوشبخت کردن اونها فرستاد. اما هربار یه عده آدم بدجنس اون امام‌‌ها رو هم شهید کردند. تا اینکه نوبت به آخرین امام ما رسید. برای اینکه دیگه آخرین امام هم به دست آدمای بدجنس شهید نشن، خدا کاری کرد که امام زمان ناشناس بین مردم زندگی کنن. یعنی کسی نفهمه که ایشون امام هستن تا خدای نکرده بخواد اذیت شون کنه. اسم آخرین امام ما حضرت «مهدی» است.

پس گل‌های من؛ امروز بهترین و مهربون ترین بنده‌ی خدا بر روی زمین کیه؟

آفرین. حضرت مهدی.

حالا یه سوال مهم.

یادتونه گفتین اگه شما هم روز عاشورا توی کربلا بودین دوست داشتین به امام حسین – که بهترین و مهربون ترین شخص در روی زمین بود – کمک کنین؟

حالا بهم بگید ببینم اگه به جای امام حسین در روز عاشورا، امام زمان، حضرت مهدی در همین امروز از شما کمک بخواد، کمکش می‌کنید؟

آفرین به شما که انقدر مهربون هستین. آفرین که امام زمان‌تون رو تنها نمی‌ذارین.

اما چه جوری به امام‌مون کمک کنیم؟

مگه اصلا امام زمان از ما کمک خواستن؟

بله دخترهای گلم (پسرهای خوبم).

امام زمان از همه‌ی ما خواستن براشون دعا کنیم که زودتر ظهور کنن تا بتونن همه‌ی مردم رو از ظلم و ستم و بیماری و گرسنگی و ... نجات بدن. امام زمان، خیلی مهربون هستن و دل شون طاقت نمیاره مردم رو در این وضع ببینن. دوست دارن زودتر این دوره‌ی ناشناس زندگی کردن شون تموم بشه و بتونن همه رو از این گرفتاری‌‌ها نجات بدن. اما تا وقتی مردم دل شون نخواد امام زودتر بیاد و از خدا نخوان، ظهور ایشون جلو نمی‌افته. به همین دلیله که امام زمان از مردم خواستن تا برای اومدن شون دعا کنن.

حالا شما مثل جناب قاسم به عنوان یکی از یاریگرهای کوچک امام، برای اومدن ایشون دعا می‌کنین؟

پس بیاین از این به بعد برای ظهورشون بیشتر دعا کنیم. بیاین به هم قول بدیم هروقت که شب رفتیم توی رختخواب مون، قبل از اینکه چشم‌هامون رو ببندیم به خدا بگیم "خدایا ما امام زمان مون رو دوست داریم. ظهورش رو نزدیک کن."

پس چه قولی دادیم؟

آفرین.

حالا بیاین همین الان دست هامون رو ببریم بالا و دعا کنیم. هرچی من می‌گم شما هم تکرار کنین:

"خدایا؛

ما امام زمان‌مان را دوست داریم.

می دانیم او مثل امام حسین، بهترین و مهربون‌ترین آدم روی زمینه.

از تو می‌خواهیم

امام مهربون‌مون رو زودتر به کمک همه‌ی مردم دنیا بفرستی.

الهی آمین."

 

mohammadivu.org.SalamBarHossein9

 

3. یادبود

وسایل مورد نیاز:

1- رنگ ویترای یا ماژیک مخصوص ضد آب

2- لیوان شیشه‌ای یا پلاستیکی

طرز ساخت:

پیش از شروع کاردستی، به بچه‌‌ها بگویید:

"بچه‌‌ها؛ چون آدم های بدجنسی که امام حسین رو شهید کردن، آب رو بر روی امام حسین و بچه های کوچولوی ایشون بسته بودن و اون‌ها رو تشنه نگه داشته بودن تا بمیرن، ما هروقت که آب می‌خوریم خوبه که یادی از امام حسین و تشنگی ایشون و خانواده‌شون بکنیم. مثلا هروقت آب خوردیم بگیم «سلام بر حسین». حالا لیوان‌هایی رو بهتون می‌دیم که شما روش دو تا سلام بنویسین:

«سلام بر حسین؛ سلام بر مهدی.»

این کار برای اینه که بگیم هم به یاد امام حسین هستیم و هم به یاد امام مهربون این زمان، حضرت مهدی."

از دانش آموزان بخواهید به کمک رنگ مخصوص روی لیوان‌های تهیه شده در یک طرف بنویسند «سلام بر حسین» و در طرف دیگرش بنویسند «سلام بر مهدی». اگر دوست داشتند می‌توانند با اشکال کوچک دیگری هم لیوان‌هایشان را تزیین کنند.

سپس به ایشان یادآوری کنید هر وقت خواستند آب بنوشند بگویند: سلام بر حسین و سلام بر مهدی.

در حین انجام کار از بچه‌‌ها باز خورد محتوا را بگیرید.  
www.mohammadivu.org.MOHR

 

  

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

به ما بپیوندید: 

instagram twtr fbk telegram Aparat

  

 
امروز:امروز:525
این هفته:این هفته:1828
در مجموع:در مجموع:6922607
Center
Pagerank